Eski Sayılar

Matematik Dünyası 1991 yılındaki ilk sayısından bugüne binlerce sayfa matematik ve yüzlerce soru üretti. Bu muazzam dergiye yüzlerce yazar katkıda bulundu, binlerce genç okudu, matematiği sevdi. Bu sayfalarımızda eski ama hiç eskimeyen sayılarımızı sizinle buluşturmayı hedefliyoruz. Bugünün gençlerinin belki de hiç bilmediği yazılar, sorular, dergiler artık bizimle!

MD arşivini iki bölüme ayırabiliriz. 1991 – 2002 arası her biri 32 sayfa olan ve yılda 5 sayı olarak yayınlanan dergiler ve 2003 sonrası, her sayının 112 sayfa olduğu, son yıllara kadar yılda 4 sayı olarak yayınlanan dergiler. 2003 sonrası dergiler hem daha geniş bir kitle tarafından bilinen, hem de kolayca ulaşılabilen, satışı devam eden dergilerdir. Buna karşın 2002 ve öncesi dergilerin baskısı devam etmemektedir.

Kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya olan MD’nin ilk yıllarındaki sayılarının arşivi TMD’de bulunmaktadır. Önceki yıllarda PDF olarak okuyuculara sunulmuş bir versiyonu da vardır. MD arşiv ekibimizin yardımıyla, bu PDF arşivini her ortamda daha rahat okunabilecek bir formatta tekrar yayına hazırlıyoruz. Belki gelecekte bu sayıları tekrar basılı bile görebiliriz!

MD arşiv ekibi:

MD arşivlerini html formatına çevirmek zahmetli ve zaman alan bir görev. Yardım etmek isteyen herkese kapımız açık! Yardım etmek için latex/tex bilmeniz yeterli. Güncel ekibimiz Olcay Coşkun’un editörlüğünde Bilal Aytekin (Boğaziçi Bilgisayar Müh. – Matematik – 2018), Eliz Gündüz (Galatasaray Matematik – İktisat – 2018) ve Teoman Yalçınkaya (Boğaziçi Matematik – 2020)’dan oluşuyor. Kendilerine özverili çalışmaları için teşekkür ederiz.