Matematik Dünyasından

  200

  Matematik Dünyası dergisinin yeni bir sayısı ile karşınızdayız. “Konuk Editörler” grubu olarak başından beri bu görevin geçici bir görev olduğu bilinciyle hareket ettik. 

  Dergiyi hazırlamaya  iki yıldan uzun bir süre önce başladık. Bu sayının nostaljik bir sayı olacağı ve geçmişe doğru bakacağı başından beri belliydi. Geçici statümüz dolayısıyla yazıları davet etmeyi uygun bulduk. Davetimize ilk karşılık veren Ali Nesin oldu, o yazıyı dergimizde okuyacaksınız. Ali Nesin’i bu sayıda değişik biçimlerde anıyoruz; uluslararası Matematikçiler Kongresi’nde  (ICM 2018) aldığı Leelavati ödülüyle ilgili Yusuf Ünlü’yle yaptığı  söyleşiyle,  Matematik Dünyası dergisinin tarihçesini anlatan yazıda ve genel olarak derginin ruhunda.

  Geçmişe doğru bakma işini biraz ciddiye aldık ve 1916 yıllarına kadar geri gittik.  Salih Zeki’nin sonsuzluk üzerine fikirlerini Osmanlıca yazdığı önemli “risale”yi günümüz harflerine dökmeleri için Urum Abdalları’na başvurduk. Eskişehir’in dağlarında yaşayan bu grup isimleri ile anılmak istemiyorlar. Yazıyı günümüz Türkçesine aktarmak ayrı ve tehlikeli bir işti, bu iş henüz yapılmadı. Daha yakın geçmişe de baktık; Ali Törün Matematik Dünyası’nın tarihçesiyle ilgili ikinci yazısını yazdı. Yurtdışı yayınlarını izin alıp çevirme işini konuk editörlerimizden Gizem Karaali üstlendi. Gizem Karaali 19. yüzyılın ilginç matematikçilerinden Ada Lovelace’i bir yazısında bizlere tanıtıyor.

  Yakın zamanda aramızdan birçok matematikçi ayrıldı. Hocalarımız İbrahim Dibağ ve Mehpare Bilhan’ı bu sayımızda anıyoruz. Matematik tarihinin yanı sıra ikinci temamız, matematik ve oyun. İlhan İzmirli, daha önce Convergence dergisinde İngilizce olarak yayınladığı, sudoku oyunuyla ilgili bir yazısını kendisi Türkçe’ye çevirdi.  Bu arada editörlerimizden Eren Mehmet Kıral bir şey bulmuştu, ne bulduğunu “Buldum” yazısında yazdı.  Sabit köşelerimizin biri kapandı. Kısa Kısa, Satranç köşesi, Problemler ve Çözümleri köşesi ise gelecek sayılarda devam edecekler ve sabit köşeler olarak bu sayıda da yerlerini aldılar.

  Son yıllarda matematik yayınlarında bir hareketlilik gözlemleniyor. Ethiene Ghyss’in Türkçeye kazandırılan kitabının tanıtımını  bu sayıda Murat Sağlam yaptı. Gelecek sayımızda yeni yayınlanan popüler matematik kitaplarını tanıtan bir köşemiz daha olacak. Bu görevi Türker Bıyıkoğlu üstlendi. Raymond Smullyan, “Dört Hayat”lı mantıkçı, aramızdan ayrıldı. Kendisini iki yazıyla  anıyoruz. Onun ters köşeye yatıran satranç problemlerini sabit köşesinde Kıvanç Çefle tanıtıyor.  Matematiksel mantık alanında katkılarını Ali Karatay ve Alp Eden bir yazılarında anlatmaya çalışıyorlar.

  Matematik Dünyası dergisinin editörlüğünü bir süre üstlenen İlham Aliyev de olimpiyatlarla ilgili bir yazıyla aramıza katıldı. Refail Alizade’nin sabit köşesine eşlik etmiş oluyor böylece. Medar-ı iftiharımız Cem Yalçın Yıdırım bir yazıyla aramızda, hepimizin bildiği bir limite farklı bir yaklaşım getiriyor. Kağan Kurşungöz kayıp defterlerinden bir matematikçinin izlerini sürüyor. Ali Ülger Fourier serilerinin temel bir problemini kolay anlaşılır biçimde sunuyor sizlere. Kerim Erim’in İstanbul Teknik Üniversitesindeki etkisini vurgulayan bir yazıyla, Mustafa İnan’ın hocası Kerim Erim’le ilişkisini irdelemeye çalışıyoruz. 

  Arnold Wesker’in Mutfak adlı tiyatro oyununu izlemiş olanlar lokantada olanlarla mutfakta olanlar arasındaki farkı çok iyi görmüşlerdir. Derginin mutfağında çok hareket vardı buna emin olun.

  Yazı gönderip yayınlanma sürecinde her türlü kaprisimizi çeken yazarlara, yazıları dikkatle okuyup yorumlayanlara, Türkçe editör grubumuzdan Cumhur Öztürk’e, teknik destek veren Ersin Karabudak’a  teşekkürü borç biliriz. Dergiyi alıp okuyacaklara da şimdiden teşekkür ederiz.  Umarız siz de dergiyi  okurken bizim aldığımız kadar zevk alırsınız.

  Yakında yeni sayılarımıza elektronik ortamda ücretsiz olarak ulaşabileceksiniz.  Arşiv adresimiz matematikdunyasi.org. Yeni sayıları yayından altı ay sonra burada bulabilirsiniz.

   

  Konuk Editörler

  • Türker Bıyıkoğlu
  • Alp Eden
  • Hüsnü Ata Erbay
  • Ahmet Feyzioğlu
  • Gizem Karaali
  • E. Mehmet Kıral
  • Yusuf Ünlü

  Önceki İçerikMatematik Dünyasından
  Sonraki İçerikİbrahim Dibağ (1947 – 2018)