Matematik Dünyasından

  92

  Merhaba,

  Türkiye’de matematiğin gelişimine ve bu bağlamda MD’ye büyük katkıları olan Tosun Terzioğlu hocamızın anısına hazırlanmış özel bir sayı ile karşınızdayız. Derginin sayfaları arasında gezindikçe Tosun Terzioğlu isminin nasıl bir yaşamın ve çalışmanın ürünü olduğuna dair ipuçları bulacaksınız. Bu bölümün editörlüğünü üstlenen Aydın Aytuna’ya ve Albert Erkip’e teşekkürlerimizi sunarız.

  Bu sayımızda Kağan Kurşungöz’ün hazırladığı \emph{Bilgisayarda özdeşlik bulma ve kanıtlama} başlıklı kapak konusunu ve çok değerli yazarlarımızca hazırlanan birbirinden ilginç yazıları da keyifle okuyacağınızı tahmin ediyoruz. 

  Derginin son yıllarda sorumluluğunu üstlenmiş editör grubu olarak bu sayıyla sizlere veda ediyoruz. Ali Nesin’den devraldığımız bu zor görevi layıkıyla yapabildiğimizi umarak görevi yeni editörlere devrediyoruz. Bu süre boyunca derginin maddi, manevi destekçisi olan siz okurlarımıza tüm katkılarınız için sonsuz teşekkürler. Sizler sayesinde pek çok güçlüğün üstesinden gelebildik ve basılı dergilerin teker teker kapandığı bu dönemde MD’yi gecikmelerle olsa da çıkarabildik.  

  Bu süreçte tümü gönüllü bir yazar ekibinin son derece özverili bir çalışmasını deneyimlemek bizler için en büyük kazanç oldu. Bu vesileyle çok keyifli yazılar okumuş olduk. Yazarlarımıza, yayın kurulumuza ve anonim hakemlerimize emekleri için tekrar teşekkür ediyoruz.  

  MD’nin bağımlılık yapan bölümlerini hiç tekrara düşmeden yıllardır hazırlayan Muhammed Uludağ, Refail Alizade, Ezgi Kantarcı Oğuz, Uğur Doğan ve Kıvanç Çefle’ye de ayrıca teşekkür ederiz. 

  Çözmekte zorlandığımız her konuda Ali Nesin yardımımıza koştu. Bizi hiç yalnız bırakmadı. Editörlüğünü yaptığımız sayılarda  emeği büyüktür. Biz kendisine nasıl teşekkür edebileceğimizi düşünürken bir son dakika haberi olarak Ali Nesin’in Leelavati Ödülü’nü kazandığını öğrendik. Ali Hoca matematik eğitimi konusunda dünyanın en prestijli ödülünü kazansa da Türkiye’de kurmak istediği fen lisesi için izin alamıyor. Başka bir ülkede bir lise kurmak istese kendisine her türlü kaynağın sağlanacağına eminiz. Bu lisenin kurulacağı günü heyecanla bekliyor, kısa sürede önündeki bürokratik engellerin kalkmasını umuyoruz.

  Yeni editörler ekibine bu büyük sorumluluğu aldıkları için şimdiden teşekkür ediyoruz. Hazırlayacakları MD’leri dört gözle bekliyor olacağız.

  Hoşça kalın,
   

  Editörler

  • Alp Bassa
  • Ayhan Dil
  • Ayhan Günaydın
  • Hakan Güntürkün
  • Özcan Kasal
  • Özgür Kişisel
  • Özgür Matrin
  • Ekin Özman
  • Özer Öztürk
  • Ayberk Zeytin
  Önceki İçerikMatematik Dünyasından
  Sonraki İçerikMatematik Dünyasından