Matematik Dünyasından

  103

  Merhaba,

  105’inci sayımızı baskıya gönderirken her zamanki gibi hem hazırlık sürecinin yorgunluğunu kemiklerimize kadar hissediyor, hem de MD’nin yepyeni sayısını sevgili okurlarımızın beğenisine sunmanın heyecanını yaşıyoruz. Dopdolu içeriğiyle yeni sayımızı okurken umarız siz de aynı heyecanı hissedersiniz.

  Güzel haberlerle başlayalım: Nesin Matematik Köyü ve Çakılarası Matematik  Köyü’nden sonra ülkemizdeki matematiğe adanmış kurumlara bir tane daha eklendi. Geçtiğimiz Haziran ayında yoğun uğraşlar ve özveri sonucu Gökova Geometri Topoloji Enstitüsü açıldı! Çılgın hayalleri gerçekleştirmek için cesur, sabırlı ve gayretli kahramanlara ihtiyaç vardır. Eminiz ki Ali esin, Şahin Koçak, Selman Akbulut, Turgut Önder ve tüm destekçileri asırlar sonra bile takdirle anılacaklardır. Her üç kurumun da uzun ömürlü ve muvaffak olmasını yürekten  dileriz!

  Bir güzel haber de sonraki sayımızla ilgili. Hazırlıklarım büyük ölçüde tamamladığımız bu özel sayımızda geçen sene kaybettiğimiz hocamız Tosun Terzioğlu  hakkında editörlüğü Aydın Aytuna ve Albert Erkip tarafından yapılan özel bir bölüm bulacaksınız. Böylece 106’ıncı sayımızın da çok gecikmeden raflarda  yerini alacağım duyurmuş olalım.

  Ne yazık ki geride kalan yazdan kötü haberlerimiz de var. Matematik camiası, geçtiğimiz Temmuz ayında Maryam Mirzakhani’yi kaybetti. Genç yaşma rağmen matematiğe derin ve kalıcı katkıları bulunan Mirzakhani kanserle verdiği savaşta  yenik düştü. Mirzakhani’nin, zihnindeki zengin dünyayı’ keşfederken büyük boy kağıtlara yaptığı çizimler, matematikten aldığı zevkin belki de en iyi göstergele rinden biri olabilir. Çalışmalarıyla yeni ufuklar açmış olan Mirzakhani’nin anısını bu sayımızın kapağında onun çizimlerinden birisini kullanarak yaşatıyoruz.

  Sizi dolu dolu matematik ile baş başa bırakmadan önce özellikle üniversite  seviyesindeki okurlarımızın dikkatini çekmek istediğimiz çok değerli bir kaynak

  http : //www.bolbilim 

  İlker Birbil ve Pınar Yolum tarafından sonsuz özveri ile hazırlanan eşi zor bulunur bu sayfanın birçok genç araştırmacının hayatına dokunacağı şüphesiz. İlker ve Pınar bizi kırmadı, bolbilim serüvenlerini bizimle paylaştı. Onlarla yaptığımız söyleşiyi bu sayımızda 

  Keyifli okumalar dileriz,

  Editörler

  • Alp Bassa
  • Ayhan Dil
  • Ayhan Günaydın
  • Hakan Güntürkün
  • Özcan Kasal
  • Özgür Kişisel
  • Özgür Martin
  • Ekin Özman
  • Özer Öztürk
  • Ayberk Zeytin
  Önceki İçerikSorular
  Sonraki İçerikMatematik Dünyasından