Ana Sayfa 1991

Arşiv

Matematik Dünyası’ndan

Üç yıl kadar önce popüler bir İngilizce matematik dergisini karıştırıyordum. İlgimi çeken yazı önemli matematik problemlerinden birinin öyküsüydü. 1916 yılında Alman matematikçisi Bieberbach tarafından...

Düzlem geometride açılar ve ölçüleri

Cem Tezer bu yazısında açı ölçümüne ilişkin kuramsal temelleri vererek Öklid geometrisinde herbirinin ayrı ayrı görevleri bulunan ham açı, yönlü açı, iki doğru arasındaki açı kavramlarım ve bunların ölçülerini ayrıntısıyla incelemektedir.

Dört Renk Problemi

Elinize bir harita alıp komşu ülkeler aynı renk olmayacak biçimde boyamak isterseniz bu işi en az kaç renkle başarabilirsiniz. Haritasına bağlı diyebilirsiniz. Her haritayı dört renkle boyayabileceğinizi söyleyebilir misiniz? İşte bu renkli problem 1876'da ortaya çıkıp ancak 1976'da çözülebilmiş. Yazımızla bu problemi tanıyoruz.

Pergel ve cetvelle yapılamayan çizimler

Sık sık bir açıyı üçe bölme çabalarıyla karşılaşıyoruz. Oysa sadece pergel ve (işaretsiz) cetvel kullanarak genel açıyı üç eşit parçaya bölmek olanaksız. Bu yazıda pergel ve cetvel kullanmanın ne demek olduğu tatlı bir sohbet biçemiyle anlatılacak ve gelecek sayımızda istenen ispat tamamlanacak.

Sonsuzluğun olağanüstü özellikleri

Bu yazıda gözle gördüğümüzle beyinle düşündüğümüzün aynı olduğunu görmek için insanoğlunun ne çabalar harcamak zorunda kaldığını görüyoruz.

Bazı Ortalamalar

Aritmetik ortalama, geometrik ortalama, harmonik ortalama kavramlarım biliyoruz. Bunların herbirinin kendi başına ne değerli kavramlar olduğunun da farkındayız. Ancak bir matematik kuyumcusu bu üçlüyü birleştirip bütünleştirmiş.

1, 2, 3, (infty) veya sürat felakettir!

Matematik okurken tanımları iyi anlamamız, teoremlerin varsayımla rını iyi kavrayıp böylece hükümlerin han koşullar altında doğru olduğunu kesin çizgi leriyle görmemiz gerekir. Kâğıt kalem kullanmamız zorunlu bir bakıma. Elinizdeki dergi için de bu gerekli. Bunu böyle yapmazsanız neler olabileceği bu yazıdaki matematiksel mizah konusu.

Eşkenar üçgenler üçgen değil mi?

Nurettin Çalışkan Kenarlarının uzunluğu $a$ birim olan bir $ABC$ eşkenar üçgeni alalım. $D_1, E_1, F_1$, sırasıyla $AB, BC$ ve $AC$ kenarlarının orta noktaları olsun. $D_1,...

Doğrusal İndirgemeli Diziler

Albert Erkip Uluslararası Matematik Olimpiyadı çok sayıda ülkeden yarışmacıların katıldığı her yıl yapılan bir problem çözme yarışması. Dörtbuçuk saatlik iki bölümden oluşan yarışmanın her bölümünde...

Dünyada matematik öğretimi

Dergimiz bu bölümü ile matematik müfredatının geniş bir çevrede tartışılmasını sağlamak istemektedir. Bu tartışmalara sağlıklı bir temel oluşturmak amacıyla ilk olarak çeşitli ülkelerdeki matematik...

Sosyal medya

1,111BeğenenlerBeğen
209TakipçilerTakip Et
1,834TakipçilerTakip Et