Ana Sayfa 1991

Arşiv

Latin Kareler

Elif Seçkin, Figen Şenses, Bülent Ünal Özel bir matris türü olan Latin kareler,...

Kümelerin Niceliği

Bu yazısında Nurettin Ergun, daha çok sonlu olmayan kümeleri ele alıp bunların nicelik durumlarını karşılaştırıyor. Nicedir tam sayılar kümesi, nicedir rasyonel sayılar kümesi, nicedir gerçel sayılar kümesi? Yazıdan tam sayılar kümesi ile rasyonel sayılar kümesinin aynı nicelikte olduğu ama rasyonel sayılar kümesi ile gerçel sayılar kümesinin farklı nicelikte olduğunu görüyoruz. Kısaca Nurettin Ergun bize 'sonsuzun da sonsuzu var' diyor.

Pisagor Teoreminin çeşitli ispatları

Yazarlar bu yazılarında ışıldağı Pisagor teoremine çevirmişler. Pisagor'u sahnenin karanlık bir yerine koyup Pisagor teoreminin birbirinden güzel dokuz ispatını aydınlatmışlar bir ışık cümbüşüyle.

Bazı Ortalamalar

Aritmetik ortalama, geometrik ortalama, harmonik ortalama kavramlarım biliyoruz. Bunların herbirinin kendi başına ne değerli kavramlar olduğunun da farkındayız. Ancak bir matematik kuyumcusu bu üçlüyü birleştirip bütünleştirmiş.

1, 2, 3, (infty) veya sürat felakettir!

Matematik okurken tanımları iyi anlamamız, teoremlerin varsayımla rını iyi kavrayıp böylece hükümlerin han koşullar altında doğru olduğunu kesin çizgi leriyle görmemiz gerekir. Kâğıt kalem kullanmamız zorunlu bir bakıma. Elinizdeki dergi için de bu gerekli. Bunu böyle yapmazsanız neler olabileceği bu yazıdaki matematiksel mizah konusu.

Sosyal medya

1,110BeğenenlerBeğen
209TakipçilerTakip Et
1,827TakipçilerTakip Et