Matematik Dünyası Son Sayı

2022-3

Sipariş vermek için görsele tıklayın

Sonbahar sayımız biraz geç olsa da karşınızda

Yaz aylarında hepimizin üstüne sıcaklar çöktü!

Kapak Konumuz Sayı Saymalı Kombinatorik

Editörümüz ve aynı zamanda kapak konusu yazarımız Kağan Kurşungöz. Üreteç fonksiyonlardan özel sayma dizilerine, örüntülerden kaçınan permütasyonlardan asimptotik metotlara, çizge sayma tekniklerinden parçalanış analizine tam 43 sayfa! Kağan Hoca, en basit prensiplerden başlayıp gelişmiş metodların da tartışıldığı bölümlerle hepimize saymanın inceliklerini öğretiyor.

İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi (İMBM) Dosyası

Bu sayımızda özel bir dosyaya da yer veriyoruz. Geçtiğimiz aylarda, kampüsünde bulunduğu Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğünün tahsis kararını değiştirmesiyle İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi (IMBM) mekansız kaldı ve zor zamanlar geçiriyor. Merkezimizin, tüm matematikçilerin desteğiyle daha güzel günlere kavuşmasını diliyoruz. Hem tarihi hem bilimsel hem de toplumsal detaylara yer verdiğimiz özel bölümümüze Merkez'in eski kodirektörleri Betül Tanbay, Ferit Öztürk (ve ben), ayrıca TMD başkanı Ergün Yalçın, Merkez'in Yönetim Kurulu üyelerinden Burak Gürel ve Merkez'in dostlarından Türker Bıyıkoğlu katkılarını sundu. IMBM'ye desteğini sunmak isteyen çok sayıda matematikçi olduğunu biliyoruz, daha fazlasına yerimiz elvermedi. Boğaziçi Rektörlüğünün kararını açıkladığı yazıyı da özel bölümün sonunda sunuyoruz.

Ankara Üniversitesi Matematik Bölümünün İlk 25 Yılı

Alp Eden yakın dönem matematik tarihi çalışmalarıyla unutulmaya yüz tutan isimleri ve çalışmaları bize hatırlatmaya devam ediyor. Ankara Üniversitesi Matematik Bölümünün ilk 25 yılının tarihçesini titizlikle inceleyen makale geçmişe ışık tutuyor.

Şirince Sofrası dizisi devam ediyor

Ali Nesin'in Şirince akşam sofralarından paylaştığı yeni problem, Fransız matematikçi Adrien Deloro'nun dikdörtgen parçalanışlarıyla ilgili. Ali hoca yeni bir geometrik yer problemini de bizim için çözüyor.

Geçtiğimiz yaz yapılan matematikçi genel kurulları ve kongrelerine hem Türk Matematik Derneği'ni temsilen hem de Avrupa Matematik Birliği başkan yardımcısı olarak katılan Betül Tanbay izlenimlerini bizimle paylaşıyor.

Ulusal Antalya Matematik Olimpiyatları düzenleme ekibi 26'ıncı olimpiyatın ikinci aşama soruları ve çözümleriyle dergimizde. Olimpiyatta madalya alan tüm gençleri kutluyoruz.

Eğitim Köşesi devam ediyor

Eğitim köşemizde bu ay Sibel Kazak olasılık öğretimine farklı bir bakış açısı sunarken Burak Karabey ve Uğur Mert ise bizi inşa problemlerine bir yolculuğa çıkarıyor.

Sabit köşelerimiz

Bu ay Ters Açı'da Alp Eden'in konuğu Görkem Özkaya Kaliforniya'dan bize sesleniyor. Refail Alizade'nin Problemler ve Çözümler köşesi, Ezgi Kantarcı Oğuz'un Eureka! köşesi ve Kıvanç Çefle'nin Satranç Köşesi'de sizleri bekliyor.

Ülkemizde matematik yapmak bir çoğumuz için her zaman zordu, giderek de zorlaşıyor. IMBM'nin çalışmasının engellenmesi, sudan sebeplerle işlerine son verilen matematikçiler, kundaklanan zeytinlikler... Her ne kadar zorluğu sevsek de bu kadar gölgeye de gerek yok!

Olcay Coşkun