Yazdırılabilir Sayfa
 

 

 

Matematik Dünyası > Yazokulu

Yazokullarımız Hakkında

Tarihçe

Yıllardır İstanbul Bilgi Üniversitesi'ndeki matematik öğrencilerimizle aşağı yukarı 1,5 ay süren bir matematik yazokulu yapıyoruz. Bugüne dek yazokullarımızı şu yörelerde yaptık:
1998 Antalya
1999 Bodrum
2000 Gümüşlük Akademisi
2001 Gümüşlük (Bodrum)
2002 Şirince (Selçuk - İzmir)
2003 Gökçeada
2004 Şarköy
2005 Amasra (bu tarihten itibaren yazokulları TMD çatısı altında yapılmaya başlanmıştır ve dışardan öğrenci kabul edilmiştir.)
2006 Çanakkale
2007 Şirince (MD duyurusu için tıklayın)
2008'de gene Şirince'de, Nesin Vakfı'na ait Nesin Matematik Köyü'nde yapılıyor: www.matematikkoyu.org
(2008 yazokulu fotoğrafları için tıklayın.)
Her ne kadar öğrencilerimiz lisans seviyesindeyse de birçok ders lisansüstü seviyede verilmektedir.

Yazokullarımızın Felsefesi

Yazokullarına katılım serbest olmasına karşın, bir ikisi dışında her yıl bölümümüzün tüm öğrencileri katılmışlardır. Dışardan da yaz okulumuza katılan öğrenciler olmuştur.
Yazokullarımızda not verilmez, öğrenciler tarafından alınan dersler "transcript"e geçmez ve resmi değildirler. Yapılacak sınavlardan alınan notlar üçüncü şahıslarla paylaşılmaz. Dersler bir sınava ya da bir derse hazırlık mahiyetinde olabilir, ancak özellikle böyle olması için özel bir çaba harcanmaz.
Yazokulunda ders verenlere ücret ödenmez, ders verenlerin sadece kalacak yerleri ve günlük temel ihtiyaçları karşılanır.
Özetle, yazokullarımıza katılanların tek çıkarı sadece ve sadece matematik öğrenmek, öğretmek ve matematiği paylaşmaktır.

Yazokullarının Yararları

Öğrenilen matematiği bir yana bırakıp yazokulunun diğer yararlarını saymak istiyorum. Öğrencilerin ve öğretim üyelerinin bir buçuk ay gibi bir süre gece gündüz birlikte olmaları hem öğrencilerin birbiriyle kaynaşmasını sağlamakta hem de hocalarını daha yakından tanıma fırsatı vermektedir. Böylece öğrencilerin matematiğe olan tavırları ve hatta hayata bakışları dramatik bir biçimde değişmektedir. Çalışmak nedir bilmeyen öğrencilerin birinci yaz okulundan sonra matematiği yaşamlarının merkezi haline getirdikleri olmuştur. Bu öğrencilerin birçoğu şimdi ABD'nin en iyi okullarında başarıyla doktora çalışması yapmaktadırlar.

Yaz Okullarında Verilen Dersler

Katılan öğrencilerin seviyesine ve genel ihtiyaca göre değişmektedir. Genel olarak matematikte temel sayılan ancak lisans seviyesinde zamansızlıktan öğretilmeyen konular tercih edilmektedir. Bunlar, lineer, klasik ya da cebirsel gruplar, homoloji, kohomoloji, eliptik eğriler, p-sel sayilar, Lie cebirleri, topolojik gruplar, çizgeler (graflar), komütatif cebir, sonlu basit gruplar gibi önemli konular olabilir. Bunun yanısıra, akademik yılda verilen bir dersin zamansızlıktan işlenememiş ayrıntıları konu edilebilir. Bu tür konulara örnek olarak, abelyen grup teorisi, cisimler kuramından önemli teoremler ve alt başlıklar, analizde parametrik eğri çizimi ya da analitik fonksiyonlar gibi konuları verebiliriz.
Öğrenciler de seminerler ya da bir hafta kadar süren kısa dersler verebilirler.
Dersler sabah saat 8'de başlar ve gününe göre 8 saate kadar sürebilir; aynı anda birkaç ders olabilir ve isteyen istediği derse girer. Akşamları ve geceleri öğrenciler aralarında çalışırlar, ödevlerini yaparlar. Akşam yemekleri birlikte yenildiğinden, bu saatlerde ve daha sonra da öğrenciler hocalarından yararlanabilirler.

Not: Dersler İngilizce ya da Türkçe yapılabilir. Katılanların bir dersi anlayacak ve matematik okuyacak kadar İngilizce bilmeleri gerekir.

Yazokuluna Kabul için: www.matematikkoyu.org2013 - 2018 arasında çıkmış tüm sayıları satın almak için tıklayın.
Sayfanın son güncellendiği tarih: 25.09.2018