Matematik Dünyası’ndan (110. Sayı, 2021)

Matematik Dünyası’ndan yeni bir merhaba,

Bir yıl aradan sonra MD’nin yeni sayısıyla karşınızdayız. Aradan geçen zaman içinde derginin editörlerinde değişiklikler oldu. MD yine yeni bir heyecanla başlıyor.

Kapak konumuz İlhan İkeda’nın editörlük katkılarıyla “Asal Sayılar”.
Bu sayı, asal sayılar denince ilk akla gelen isimlerden biri olan değerli hocamız Cem Yalçın Yıldırım’ın 60’ıncı doğum yılı vesilesiyle kendisine adanmıştır. Nice teoremlere Yalçın Hocam!

Kapak konusundaki ilk makalemizde Ahmet Feyzioğlu, Asal Sayı Teoremi’nin evrimini bize anlatırken İlhan İkeda meşhur ABC Sanısı’nı, Cem Yalçın Yıldırım ise Riemann zeta-fonksiyonu’nu bizlerle paylaşıyor. Sayının devamında Mehmet Kıral Riemann zeta-fonksiyonunun nasıl hesaplanabileceğini gösteriyor. Ekin Özman ise cebirsel sayılar teorisinden Düzgün Asallar ile aramızda. Yazılarını Yalçın Hocamıza hitap eden Kâzım Büyükboduk asalların dağılımı hakkında, Daniel Goldston ise ünlü GPY yöntemi hakkında yazdılar. Son olarak kapak konusuna iki kısa makaleyle ben de katılıyorum: Gruplar teorisinden bir sanı ve dergi kapağımızdan asal portreler.

Her ne kadar “asal sayılar her yerde” olsa da başka konulara değinmeyi de başardık. Ali Nesin ilgi çekici bir geometrik yer problemiyle, Alp Eden ise Ahmet Hamit Dilgan’ın matematikçi yönünü anlattığı yazısıyla dergimizdeler. Ayrıca M. Ali Alpar, Feza Gürsey’in 100’üncü yaşını kutlamak için bizimle Feza Bey’in bir konuşmasını, Mekânsız Fizikçiler de onun anısına düzenlenen etkinliğin bir özetini bizimle paylaştı. TMD başkanı Ergün Yalçın’dan da kısa bir mesajınız var!

Sabit köşelerimiz dergimizde yer almaya devam ediyor. Yazarlarımıza uzun yıllardır devam eden emekleri için teşekkür ederiz. Bu sayımızla birlikte iki yeni köşeye daha başlıyoruz. Alp Eden, “Ters Açı” ile kariyer önerileri yaparken, Can Ozan Oğuz da bir süredir ara verdiğimiz “Yayın Dünyası” köşemizi canlandırıyor.

MD ile ilgili bir haberimiz de var! İlkin, web sayfamızı yeniledik. Sayfamız MD arşivini yeni bir formatta sizlere sunacak. Otuz yıl önce başlayan MD serüveninin ilk on yılına ait tüm sayılar html formatında web sayfamızda olacak. 1991 sayıları şimdiden yüklendi bile! Ayrıca 2003 sonrası sayılarımızdan seçtiğimiz makaleleri de arşive ekleyeceğiz. MD’de yayımlanmış tüm makalelerin listesini barındıran dizine de web sayfamızdan ulaşabilirsiniz. MD’nin matematikseverlere ulaşmasına katkıda bulunan arkadaşlara teşekkürlerimizi sunuyorum.

Son olarak, bazı yazılarımızın web sayfasına özel versiyonları olacağını da belirtelim. Bu sayımızda bulunan Daniel Goldston’un yazısı bunun ilk örneği olacak. Yazının Türkçe çevirisi dergimizde bulunurken özgün İngilizce makaleye web sayfamızdan ulaşabileceksiniz.

Bitirmeden önce MD’nin hazırlık sürecinde yardımlarını esirgemeyen tüm hocalarımıza teşekkür etmek istiyorum. Hepsinin adını sayamam ama tecrübelerini uzun uzun paylaşarak en büyük desteği veren dergimizin önceki editörleri Ali Nesin, Ayhan Günaydın ve Alp Eden’e şükranlarımı sunuyorum. Ali Hoca Danışma Kurulu’muzda, Ayhan Hoca Yayın Kurulu’muzda yer alarak dergiye, yazarlık haricinde de katkı vermeye devam ediyorlar. Alp Hoca ise hem yazar olarak, hem temel konularda kritik ve özenli fikirler vererek hem de yeni yazar ve yazılar bulma arayışında dergiye büyük katkılar sağlamaya devam etmekte. Kendisine destekleri için ayrıca teşekkür ediyorum.

2022’den itibaren yine her mevsim yeni bir sayıyla buluşabilmek ümidiyle…

İyi okumalar!

Olcay Coşkun

- Son sayıyı sipariş vermek için tıklayın. -Newspaper WordPress Theme

Son eklenen yazılar

Matematik Dünyası Gönüllüleri

Yazar: Melih Mert Oskay Sayı: 115 Yıl: 2023-1 Tekrar selam herkese. (Bu sefer gerçekten herkese!) Ben Melih. İki yıldır Matematik Dünyası'nın harika gönüllü ekibiyle birlikte çalışıyorum. Yukarıdaki...

Şirince Akşam Sofrası III : Dikdörtgenlere Parçalanmış Dikdörtgen

Yazar: Ali Nesin (anesin@nesinvakfi.org) Yıl: 2022-3 Sayı: 113 Soru. Bir dikdörtgen, şekildeki gibi sonlu sayıda küçük dikdörtgene parçalanıyor. Küçük dikdörtgenlerin her birinin her iki kenarından en az biri...

Olasılık öğretiminde farklı bir yaklaşım: İnanç ve frekans bakış açıları

Yazar: Sibel Kazak Yıl: 2022-3 Sayı:113 Olasılık kuramı, belirsizlik durumlarında öngörüde bulunmamıza ve rastlantısallıkları değerlendirirken akılcı düşünmemize yardımcı olur . Çeşitli bilim alanlarından günlük yaşantımıza belirsizliğin ve...